Maturita již za rok - inspirace

13. dubna 2018 v 14:48 | Jaeyeon |  Škola
Když jsem tento blog zakládala, byla jsem na začátku druháku a nemohla jsem sama věřit, že bych někdy měla maturovat či dělat přijímačky na vejšku. A šup, už jen pár měsíců a samotnou mě to celé čeká.
Vzhledem k tomu, že jsem však nepoučitelně a nenapravitelně nedochvilný člověk a vše s oblibou dělám na poslední chvíli, rozhodla jsem se, že bych však tuto věc mohla jakýmsi způsobem řešit o něco dřív.
A proto jsem si pro vás dnes nachystala měnší inspirativní článek pro ty, kteří maturují stejně jako já za rok nebo i ty, kteří by se rádi už o maturitě něco dozvěděli. Samozřejmě si myslím, že některé věci jsou vhodné i pro letošní maturanty :D

Výsledek obrázku pro maturita

MATURITA...

Nechci znít teď chytřeji, než letošní maturanti, to rozhodně ne, takže to neberte rozhodně nějak špatně. K informacím, které zde hodím jsem se dostala od osobních zdrojů až po ty internetové.
Maturita - To je zkouška, kterou nám končí náš středoškolský život a začíná ten dospělý. Pro někoho začíná pak život vysokoškolský a pro někoho je maturita začátek těžce pracujícího člověka :D Mně upřímně zní maturita strašně děsivě a věřím, že nejsem jediná.

Jak vlastně maturita vypadá?

Maturita se dělí na 2 části - státní (společná) a profilová (ta, kterou si určuje škola sama). Ve státní maturitě máte povinnou Češtinu, Která se pak dělí na 3 části - Sloh, didakťák a ústní a pak si můžete vybrat mezi Angličtinou a Matikou (či jiným cizím jazykem - Němčina, Španělština a Francouzština. Ale vzhledem k tomu, že já si vybírám Aj, budu tak hovořit o ní). Tedy náš ročník a ročník pod námi jsme hádám poslední ročníky, kterým bude výběr umožněn. Pokud se nepletu, tak letošní prváci nebo prváci, kteří nastoupí teď v září (tj. 2018), tak už by měli mít povinnou maturitu jak z Angličtiny tak i z Matiky.
Angličtina se stejně jako Čeština dělí na 3 části - Sloh, didakťák a znova ústní. V Matice je pak jen a pouze didakťák.
Co se týče profilové části maturity, tak ta už záleží na typu školy, ale znovu je to ústní.
Státní maturita bývá většinou od dubna do května (v květnu ještě probíhají ústní)

Čeština - Maturitu z Češtiny každý rok začínáte slohem. Dostanete cca 6-8 témat na výběr (nelze určit přesný počet, neboť každý rok se to mění. Prostě CERMAT :D) a vy si jeden vyberete, který pak napíšete. Musíte však splnit určené podmínky, neboť vám za každou chybičku strhávají body. Co si všímám, tak většinou tam bývá vypravování, úvaha, článek, zpráva a charakteristika. Sloh je o 250 slovech. Pár dnů po slohu pak následuje didakťák. Podle mých (chytrých 8-) ) poznatků v didakťáku bývá právě ta zapeklitá mluvnice, různě pak z historie a gramatika (doplň čárky bish!). No a konečně pak Češtinu uzavírá ústní zkouška, kde si vylosujete jednoho z vaších 20 autorů, co jste si vybrali. Pak máte cca 20 minut, kde se budete mučit s přípravou na potítku. Na a samostatná zkouška pak trvá 15 minut. Na potítku si vypracováváte vlastně 2 části - umělecký text a neumělecký text. O tom však bude samostatná kapitolka až mnohem později :D

Angličtina - Je to předmět, který si můžete vybrat. Jak jsem již rekla, tak i angličtina má 3 části. Nejprve sloh, který má 2 části. 1. část je o 150 slovech, ldy dostanete zadané téma a k tomu několik bodů, které musíte splnit Např. napište kdo byl ten...., napište co jste dělal..., apod. Druhá část je pak do 70 slov a je to dopis. Zde znovu máte dané téma a k tomu body, které musíte splnit.

!! Za nesplnění podmínek se hodnotí práce 0 body. Opravdu si dávejte pozor na délku textu a především na dodržení zadání !!

Další části u Angličtiny je pak didaktický test, kde máte toho veřejného nepřítele, jimž je poslech. Potom je zde práce s textem atp. No a poslední zkouškou angličtiny je ústní, kdy máte zadaných nějakých 20-25 cca témat a vy si jedno z nich vylosujete a o něm pak hovoříte 15 minut. Např. si vylosujete svátky, tak budete mluvit o svátcích. Také na ústních bývá popis obrázků nebo porovnávání dvou různých.

Němčina, Španělština, Francouzšitna a Ruština pak fungují na stejném principu

Matika - Přesně matiku si můžete vybrat místo angličtiny. Zatím. Je to poslední z možných výběrových maturit, kterou stejne 60% těch, kdo si jí vezmou k maturitě, nedají :D Narozdíl, a snad jedinou výhodou, od cizích jazyků je, že u matiky děláte jen didakťák a nic víc. Minimální počet bodů ke splnění je většinou 17 b., ale i přesto na většině škol mnoho studentů nedá ani toto. Na maturitním testu najdete učivo od prváku do čtvrťáku, jen bych řekla, že mnohem obsáhlejší :D

Po státní pak následuje profilová část, kterou má každá škola určenou jinak a proto nelze úplně přesně říct, co tam kdo má. Většinou to však bývá na stejném principu a tak budu teď mluvit jak to máme třeba my.
Na některých školách vám dají 2 předměty a na některých 3. Plus jsou vyjímky, kdy vám dají i předměty, které si můžete vzít k tomu.
V případě mé školy a mého oboru máme třeba 3 předměty ve 2 maturitních zkouškách (i to je možné. Jak říkám. Celá porfilová část záleží na tom, jaký typ školy studujete popř. obor studujete) plus si k tomu můžeme vybrat další ze 2 nabízených předmětů. Jako zkoušku máme ekonomiku a podnikání, hotelový provoz a management a marketing. Ekonomika je 1. zkouška a hotelový provoz a management pak máme udělanou jako jednu zkoušku, což je 2. zkouška. K tomu si však můžeme vzít (ALE nemusíme) účetnictví a cestovní ruch.
Je však jedno, kdo maturuje z čeho, protože princip vážně bývá stejný. Máte 25 otázek, vy příjdete ke zkoušce a vylosujete si číslo a začnete odpovídat na otázku. Na tu máte znovu 15 minut.
Profilová část je pak většinou květen, pokud škola nestanoví jinak.

Praktická zkouška - Na co jsem málem zapomněla je praktická zkouška. Některé školy mají součásti maturity praktickou zkoušku. Znovu ale říkám, že je to zase moc obecné, protože záleží na oboru. Každopádně praktická bývá většinou ta nejjednodužší část, u které se vás učitelé fakt snaží udržet. Co jsem tak slýchala, tak všude platí, že samotné zkoušení zase trvá 15 minut. A koná se většinou začtkem dubna. Jsou však i vyjímky.

!!! Je lepší ústní nepodceňovat, ale na druhou stránku, ať jsem se dohledala kdekoliv, ať jsem se zeptala kdekoliv, ať jsem se bavila s učiteli, pokud zrovna nejste nějaký težký hulvát, tak ti učitelé se vám budou snažit pomoct. Modlete se však, aby přísedící s jiné školy nevyučoval zrovna ten předmět, protože kdyby náhodou jste řekli nějakou volovinu, učitelé vám na to i kývnou. Pokud však nematurujete např. z Ekonomiky a přísedící z jiné školy je ekonom. To by vám to pak neprošlo :D !!!

Vhodný pomocník...

Určitě bych řekla, že je dobré nenechávat vše až na svaťák. Dlaší dobrá pomůcka - opravdu si knihy přečtěte. A pokud to čtete a jste ještě prváci nebo druháci, tak radši začněte hned, ať se s tím pak nemordujete. Zkrátka - nenechávejte vše na poslední chvíli. Během celé doby, co jsem na SŠ jsem přečetla jedinou knížku. A to je Romeo a Julie. Takže během posledního měsíce a půl co mi zbývá ve třeťáku (kvůli praxe máme zkrácenou výuku a hned 2. června jedeme s Erasmem do Itálie) a cca do ledna musím stihnout přečíst zbývajících 19 knih, což není úplně to pravé ořechové :D Ne, pokud knížky, které vám k maturitě nabízejí jsou strašné kraviny.
Neříkám, že začít se učit už rok předem je přesně to, co byste měli, ale co se týče právě profilové části maturity, tak určitě někde máte vyvěšené otázky, které vám zadají u maturity. Ty se zpravidla (až na drobné kosmetické úpravy) nemění. No a za sebe i za všechny, kteří už maturitu mají za sebou vám doporučuji, abyste si ty otázky postupně vypracovávali. No a že na ně není nikdy brzy :D

Co se týče přípravy na didakťáky, tak si určitě zkoušejte testy z minulých ročníků. Budete alespoň vědět, co vás tam přibližně čeká a pak nebudete tolik překvpeni. Dále existují různe kurzy a knížky, které jsou však už zpoplatněné. Knížky vám ale údajně dost pomůžou. Z Češtiny vám pak poradím si prostě projet všechny učiva od prváku až po čtvrťák. Literární období,figury a tropy, mluvnické prostředky atp.
Pokud si chcete natrénovat poslech z AJ, tak není nic lepšího, než sledovat filmy v angličtině a s anglickými titulkami. Časem si dát pak titulky pryč a poslouchat. No a taky znova vyzkoušet si ty testy doma. Dají se dohledat. Nebo některé školy mají součástí výuky i jisté anglické časopisy, ve kterých máte právě maturitní testy. Časopisy se jmenují Bridge a sama za sebe musím říct, že testy jsou fakt super.
No a sloh? Tak na to vám neřeknu nic víc, než že prostě psát a psát a psát a zkoušet si slohové útvary. A pak si stáhnout zase slohy z minulých let a zkoušet. To samé v AJ

Poslední typ - určitě se o tom pobavte s kamarádama, s lidma, kteří už mají maturu za sebou a nebo požádejte třeba lidi z vaší školy a oboru, aby vám třeba pomohl z otázkama. Určitě maturitu však nepodceňujte. I když to není oproti vysokoškolským zkouškám nic, i přes to to raději nepodceňte

Něco vtipného na závěr :D


VHODNÉ ZDROJE NA ZÁVĚR...

Pokud chcete fakt udělat vše proto, abyste co nejlépe odmaturovali, abyste měli klid a byli připraveni, rozhodně to nenechávejte na týden před zkouškou.
A na úplný závěr tohoto článku bych vám ráda doporučila stránky, které vám k maturitě, ať už maturujete z čehokoliv, opravdu pomůžou.
Jsou to stránky právě např. s radama, s tipama a s testy z minulých let nebo prostě rozbory děl


(Příští článek - chystáme se na vysokou)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sane Sane | Web | 2. května 2018 v 17:34 | Reagovat

Ano, že se budeme učit dřív jak o svaťáku, říká každý :D  :D  Bohužel čas potom letí a učitelé šílí se seminárkami a prezentacemi, takže než si uvědomíme, co se děje, je najednou duben :D
Nicméně přeji ti, abys měla větší vůli se učit než já - maturuju teď...
Jo a doufám, že patřím mezi těch 40% co dneska tu matiku napsali :D
Jinak co se informací týče, pár věcí tam máš trošku mimo, to rozdělení je mnohem složitější a hodně se odlišuje od toho, jestli a jak si vybereš jazyk nebo matiku, pak taky samozřejmě i každá škola to má jinak, ale se základem toho, co jsi napsala, souhlasím :-)

2 doramaqueen doramaqueen | E-mail | Web | 16. září 2018 v 21:14 | Reagovat

Mne sa páči, ako z maturity všetci stresovali. :D :D :D Pritom na vysokej je to čo skúškové, to maturita. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Totoro stamp by JapanfanzzTotoro Stamp by xXMandy20Xx Sushi Stamp by Fluffntuff Asian Drama Stamp by ShadowDragon22 Astro K-pop Stamp by kise-cchii B.A.P Power Stamp by Saiya-STORY Blood, sweat and tears - Jimin stamp by D-g-A Anime Is Art by sambees 707 I | Mystic Messenger by JustYoungHeroesJumin II | Mystic Messenger by JustYoungHeroes Zen II | Mystic Messenger by JustYoungHeroes Jaehee I | Mystic Messenger by JustYoungHeroes Yoosung I | Mystic Messenger by JustYoungHeroes Mystic Messenger stamp by Crazybadluck Yuri on Ice Stamp 06 by JG-Callie [ YURI ON ICE ] [ STAMP ] Zombie huuuug. by imurdad Yuri on ice stamp by mysources VIXX Stamp by Unii-Hime182 VIXX-stamp by TanyaGreece